Standardy Ochrony Małoletnich

§1 Wstęp

1. Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich wprowadzone w NZOZ OSTEON Świdnica, ul. Lipowa 19, zostały opracowane w celu zapewnienia bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla dzieci i młodzieży korzystających z usług NZOZ OSTEON. Dokument ten opiera się na przepisach ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, a także innych ustaw nakładających na podmioty prowadzące działalność leczniczą obowiązek posiadania standardów ochrony małoletnich.
2. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do zapoznania się i zaakceptowania zasad określonych w niniejszym dokumencie, co potwierdzają złożeniem pisemnego oświadczenia, którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do SOM.
3. Standardy Ochrony Małoletnich udostępniono w dwóch wersjach: wersji zupełnej oraz wersji skróconej dla dzieci i młodzieży, która stanowi Załącznik nr 7 do SOM.
4. Standardy Ochrony Małoletnich zawarte w dokumencie udostępniane są wśród dzieci i młodzieży oraz rodziców/opiekunów prawnych poprzez stronę internetową https://osteon.pl/standardy-ochrony-małoletnich/ oraz są dostępne w placówce NZOZ OSTEON.

§2 Definicje

1. Pracownik – należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną w NZOZ OSTEON na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jak również stażystów, praktykantów i wolontariuszy;
2. Właściciel Jednostki – Wspólnicy NZOZ Osteon s.c.
3. Jednostka lub NZOZ OSTEON – NZOZ OSTEON Świdnica, ul. Lipowa 19;
4. Uczeń, małoletni, dziecko, młodzież – należy przez to rozumieć każdą osobę, która nie ukończyła 18 roku życia, korzystającą z usług medycznych w NZOZ OSTEON;
5. Krzywdzenie dziecka – należy przez to rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika jednostki, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym poprzez jego zaniedbywanie lub zaniechanie realizacji ciążącego obowiązku;
6. Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich – należy przez to rozumieć wyznaczonego przez Włąścicieli Jednostki pracownika sprawującego nadzór nad realizacją postanowień Standardów Ochrony Małoletnich;
7. Ustawa – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich;
8. SOM lub Standardy – należy przez to rozumieć Standardy ochrony małoletnich.

§3 Weryfikacja osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

1. Właściciele NZOZ OSTEON lub upoważniony przez niego pracownik, zgodnie z art. 21 ustawy, jest zobowiązany przed nawiązaniem stosunku pracy lub dopuszczeniem danej osoby do działań związanych z diagnostyką, leczeniem lub opieką nad małoletnimi, do uzyskania informacji, czy dane tej osoby znajdują się:
a) W Rejestrze z dostępem ograniczonym, o którym mowa w ustawie,
b) W Rejestrze osób, wobec których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie.
Informacje te są gromadzone na podstawie stosownego oświadczenia (Załącznik nr 2 do SOM). Otrzymane informacje zwrotne są drukowane i umieszczane w aktach osobowych osoby podejmującej współpracę.
2. Wymagane dokumenty od kandydata na pracownika:
a) Informacja z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) potwierdzająca niekaralność.
b) Informacja z rejestru karnego państwa obywatelstwa kandydata (jeżeli nie jest obywatelem RP), uzyskana do celów zawodowych lub wolontariackich związanych z kontaktem z małoletnimi. Jeśli prawo danego państwa nie przewiduje takich dokumentów, należy przedłożyć ogólną informację z rejestru karnego.
c) Oświadczenie o państwach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat, wraz z informacją z rejestrów karnych tych państw. Jeśli dokumenty te nie są dostępne, kandydat składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o braku skazania (Załącznik nr 3 do SOM).
3. Oświadczenie w sytuacji braku informacji o niekaralności:
Jeżeli prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji o niekaralności lub prowadzenia rejestru karnego, kandydat zobowiązany jest do złożenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenia stwierdzającego, że:
a) Nie był prawomocnie skazany ani nie wydano wobec niego innego orzeczenia, stwierdzającego popełnienie czynu zabronionego.
b) Nie ma obowiązku stosowania się do zakazu zajmowania stanowisk, wykonywania zawodów ani działalności związanych z opieką nad małoletnimi (np. edukacją, leczeniem, sportem czy wypoczynkiem).
Wzór oświadczenia znajduje się w Załączniku nr 4 do SOM.

§4 Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem jednostki

1. Zasady ogólne: 
a) Wobec dzieci niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie. 
b) Pracownicy NZOZ OSTEON zobowiązani są do traktowania każdego małoletniego pacjenta z należytym szacunkiem, uwzględniając jego indywidualne potrzeby zdrowotne, rozwojowe, oraz możliwości wynikające z niepełnosprawności lub innych trudności.
2. Profesjonalizm i równe traktowanie:
a) Pracownicy utrzymują profesjonalną relację z małoletnimi pacjentami, dostosowując komunikację i działania do ich wieku, stanu zdrowia oraz sytuacji klinicznej.
b) Każde dziecko jest traktowane równo, bez względu na płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, pochodzenie etniczne, religię czy światopogląd.
c) Pracownicy wspierają dzieci w pokonywaniu trudności związanych z leczeniem, zapewniając komfort psychiczny i emocjonalny.
3. Niedopuszczalne zachowania personelu wobec pacjentów w komunikacji i relacjach z małoletnimi pacjentami - zabronione jest:
a) Stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej lub słownej, w tym ośmieszanie, wyzywanie, izolowanie, grożenie, zastraszanie czy stygmatyzowanie z powodu zdrowia, wyglądu, orientacji seksualnej, sytuacji rodzinnej, materialnej czy religijnej.
b) Formułowanie komentarzy o podtekście seksualnym dotyczących ciała, wyglądu, ubioru pacjenta.
c) Faworyzowanie lub dyskryminowanie pacjentów.
d) Publikowanie prywatnych zdjęć lub informacji o pacjencie i jego rodzinie bez ich zgody.
e) Nawiązywanie relacji romantycznych, składanie propozycji o charakterze seksualnym lub udostępnianie treści erotycznych i pornograficznych w jakiejkolwiek formie.
f) Ujawnianie wrażliwych informacji dotyczących pacjenta, takich jak sytuacja rodzinna, ekonomiczna czy medyczna, chyba że wymaga tego sytuacja kliniczna i odbywa się to za zgodą opiekuna prawnego.
4. Kontakt z małoletnimi pacjentami:
a) Kontakt z małoletnimi pacjentami powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy, w miejscu świadczenia usług medycznych i dotyczyć celów związanych z leczeniem, diagnostyką lub rehabilitacją.
b) Kontakt z małoletnimi pacjentami powinien zawsze odbywać się w obecności rodzica/opiekuna prawnego.
5. Reagowanie na nieprawidłowości: Pracownik, który zauważy niepokojące zachowanie wobec małoletniego pacjenta ze strony innego członka personelu, innej osoby dorosłej lub pacjenta, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia sytuacji Koordynatorowi ds. Standardów Ochrony Małoletnich lub Dyrektorowi NZOZ OSTEON. Informacje te są przekazywane w sposób gwarantujący poszanowanie godności zaangażowanych osób.
6. Poufność i odpowiedzialność:
a) Pracownicy są zobowiązani do przestrzegania zasad poufności zgodnie z obowiązującymi przepisami RODO oraz polityką NZOZ OSTEON.
b) Naruszenie zasad zawartych w niniejszym podrozdziale podlega konsekwencjom dyscyplinarnym, a w uzasadnionych przypadkach prawnym.

§5 Zasady dotyczące incydentów i zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu

1. Osobą właściwą do przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu oraz Koordynatorem do spraw SOM w NZOZ OSTEON jest Bernard Sokół, kontakt telefoniczny 606118611, e-mail: rejestracja @osteon.pl
2. Każdy pracownik, który zauważy oznaki krzywdzenia małoletniego, jest zobowiązany niezwłocznie zgłosić to Koordynatorowi ds. Ochrony Małoletnich.
3. Wymóg uprzedniego zawiadomienia Koordynatora nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia małoletniego, zdrowia małoletniego lub innej sytuacji wymagającej natychmiastowej interwencji. Zawiadomienie składa się wtedy innemu pracownikowi znajdującemu się na miejscu zdarzenia oraz zasięga się pomocy u odpowiedniego organu poprzez infolinię numeru alarmowego 112.
4. Jeżeli zgłoszenie dotyczy osoby odpowiedzialnej za przyjmowanie zgłoszeń, informację o zdarzeniu zagrażającemu małoletniemu należy przekazać Dyrektorowi Jednostki.
5. Zgłoszenia o zdarzeniu zagrażającemu małoletniemu może dokonywać również rodzic, prawny opiekun, pracownik, a także inne osoby spokrewnione lub niespokrewnione z dzieckiem.
6. Koordynator ds. SOM prowadzi Rejestr zgłoszeń zgodnie z Załącznikiem nr 8 do SOM.
7. Osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń sporządza kartę interwencji do każdego zgłoszenia krzywdzenia małoletniego, której wzór stanowi Załącznik nr 5 do SOM. Kartę załącza się do teczki dziecka.
8. W przypadku, gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice/opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować zgłaszających na piśmie.
9. Wszyscy pracownicy jednostki i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy. Przepis ten nie uchybia przepisowi dotyczącemu przekazywania informacji Koordynatorowi oraz uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
10. W przypadku krzywdzenia dziecka przez pracownika Dyrektor Jednostki natychmiast odsuwa pracownika od wszelkich form kontaktu z dziećmi do czasu wyjaśnienia sprawy.
11. NZOZ OSTEON współpracuje z organami ścigania, sądami oraz organizacjami pozarządowymi w celu ochrony małoletnich.